Wizyta gości z Wilna na radomskim święcie "KAZIKI"

W dniach od 4 do 7 marca 2017 roku w Radomiu gościła grupa  uczniów oraz nauczycieli z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (49 osób). Przybyli oni do naszego miasta w odpowiedzi na zaproszenie prezydenta miasta Radosława Witkowskiego oraz pomysłodawcy i organizatora pobytu – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 Małgorzaty Gumińskiej. Rodacy z Wilna zaszczycili swoją obecnością tegoroczne „Kaziki” organizowane przez gospodarzy naszego miasta Radomia. W sobotę wieczorem dzięki życzliwości ks. Mirosława Nowaka, proboszcza radomskiej fary, goście zwiedzili kościół oraz pozostałości zamku znajdujące się na terenie plebanii, w którym przebywał Św. Kazimierz Jagiellończyk. W niedzielę uświetnili swoim śpiewem i czytaniami mszę świętą o godz. 9.30 w parafii Św. Jana.

Po  popołudniu, po IV Wielkim Teście Wiedzy o Radomiu, w obecności przedstawicieli władz miasta, Pana Karola Semika i Pana  Konrada Frysztaka oraz licznie zgromadzonej publiczności, ponad 40 uczniów z Wilna przedstawiło swój program artystyczny „Wileńskie Kaziuki” w Resursie Obywatelskiej. Występ został uświetniony kolorową dekoracją, przepięknym śpiewem oraz tańcem, co wywołało u niejednego widza wzruszenie. Pełni uznania i zachwytu widzowie nagrodzili młodych artystów owacjami na stojąco. Po występie pracownicy poradni zorganizowali uczniom wieczorny aktywny wypoczynek – rozrywką stała się gra w kręgle przy wybranych smakach pizzy.

Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Urzędzie Miasta, gdzie odbyło się spotkanie z Panem wiceprezydentem Konradem Frysztakiem i Panią Anną Ostrowską, dyrektor Wydziału Edukacji. Uczniowie i nauczyciele obejrzeli krótki film
o Radomiu, mogli także zobaczyć gabinety włodarzy miasta, a także centrum monitoringu. Tuż po wizycie w Urzędzie Miasta szanowni goście udali się do Zespołu Szkół Integracyjnych. Na początku przedstawili swój program artystyczny nauczycielom oraz uczniom tejże szkoły i zgromadzonym gościom. Organizatorami tego dnia byli dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych Jan Rychlicki oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 Małgorzata Gumińska. Po występie uczniów z progimnazjum oraz uczniów ze szkoły integracyjnej nastąpił kolejny punkt dnia – gra szkolna, który umożliwił poznanie zakątków szkoły oraz wzajemną integrację. Dzieci i młodzież wspólnie w kilku grupach rozwiązywali różnorodne zadania edukacyjne. W tym samym czasie nauczyciele z Wilna mogli  wziąć udział w obserwacjach wybranych przez siebie zajęć edukacyjnych, a także porozmawiać z nauczycielami ze szkoły integracyjnej dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz wymieniając się swoimi spostrzeżeniami. Po obiedzie goście obejrzeli spektakl „Mały Książę” przygotowany przez uczniów koła teatralnego Zespołu Szkół Integracyjnych, potem nastąpiła dalsza część – radomska i wileńska młodzież uczestniczyła w zabawach ruchowo-tanecznych mających na celu wzajemną integrację. Uczniowie byli niezwykle zaangażowani i pomimo zmęczenia, z zapałem uczestniczyli w zabawach.

Kolejnym punktem dnia była uroczysta kolacja, w której uczestniczył bp Henryk Tomasik.  Bez wątpienia pobyt naszych rodaków z Wilna był nie lada przeżyciem dla wszystkich uczestników spotkania, ale również piękną nauką patriotyzmu, wzajemnego szacunku oraz współpracy.

              

Wróć